Ugrás a fő tartalomra

Díszzsebkendő: játék színekkel és formákkal

A zakón (öltönykabáton) van a bal mellkasi részen egy zseb, ami azért van ott, hogy díszzsebkendőt rakjunk oda.


A díszzsebkendő a nevéhez híven dísz


A XIX. században még akár elképzelhető is volt, hogy az orr fújásra, tüsszentés felfogására használt zsebkendő valahol könnyen elérhető helyen legyen, de mára biztosan egy nem látható helyre szorult vissza. Nálam is mindig van egy zsebkendő a zakó belső zsebében. No meg van nálam papír-zsebkendő is. És bár az említett zsebet itthon szivarzsebként is hívjuk, de sem a füstölnivalónkat, sem a szemüvegünket nem ott kell tárolni.



A klasszikus férfiöltözet alapdarabjai, a zakó, a vasalt nadrág, az ing és a bőrcipő lényegében egy évszázada változatlan. A évtizedenként változó stílus apró jegyeiben változtathatja ezt, de a fő vonalakon nem változtat. Az egyéniséget a kiegészítőkön keresztül lehet kifejezni. A kiegészítők közül a nyakkendő és a díszzsebkendő a legláthatóbb. Legyen szó most ez utóbbiról.


A díszzsebkendő anyaga, színe és a forma, ahogy a szivarzsebbe illesztjük mind külön megjelenést tud adni az egész öltözetnek.


Alan Flusser Dressing the Man című klasszikusában azt mondja, hogy a díszzsebkendő a nyakkendőhöz illeszkedjen színében, de anyagában legyen vele ellentétes. Egy selyemnyakkendőhöz keressünk egy lenvászon zsebkendőt, egy nehezebb gyapjúnyakkendőhöz pedig selymet.


A díszzsebkendő sohasem lehet teljesen megegyező a nyakkendővel!



Van továbbá olyan iskola, ami az ing színéhez igazítja a díszsebkendő színét. Én ebben a kérdésben azon iskolának adok igazat, hogy bele kell nézni a tükörbe, ha tetszik, amit látsz, akkor nagy gond nem lehet. De ha valami furcsa, akkor bizony lehet, hogy nem a megfelelő színű, anyagú vagy formájú díszzsebkendőt vetted ki a gyűjteményedből.


Mivel kutató vagyok, így ezekről az alapvetően esztétikai kérdésekről mindig kísérletek jutnak eszembe. Vegyünk egy öltözetet és változtassunk egyetlen elemet benne. Meglátjuk mi a jó és mi a nem? Ebben a bejegyzésben egy kék ing, sárga nyakkendő és kékes zakó van rajtam és ehhez keresek megfelelő díszzsebkendőt.


Legelőször próbáljuk ki a nyakkendő és a zsebkendő színének illesztését! Az apró barnás-kékes mintával rendelkező selyemzsebkendőt a lepedőhajtással helyeztem a szivarzsebbe. A két sárga közel sem azonos, ez okozhat némi diszharmóniát. Ha igen, akkor nem a szabállyal van a gond, hanem nekem van kevés sárga díszzsebkendőm.



Vegyük a fenti "szabályok" közül a másodikat és igazítsuk az ing kék színéhez a díszzsebkendőt. Ez a díszzsebkendő kasmír/paisley mintás és az egyik legegyszerűbb begyűrést alkalmaztam a formára.



És egy másikat aminek a fehér szegélye és a halványabb kék fonáka érdekes háromszögmintára ad lehetőséget.



De önmagában az, hogy valami kék még nem lesz jó ehhez az öltözethez. Ez a mélykék és mintás zsebkendő szerintem nem az igazi, mert elveszik a zakó színében. Azaz bizony a zakóhoz is passzolnia kell a díszzsebkendőnek.



A kéken és a sárgán kívül mást akkor ehhez ki se próbálhatunk? Dehogynem! Nem állítom, hogy három színt egyszerű eltalálni, de próbálkozni lehet. Vegyük először a fehér színt! A hófehér zsebkendő az alapvető díszzsebkendő. Mindenkinek legyen egy fehér len vagy pamut díszzsebkendője. Az úgynevezett elnöki hajtással a legformálisabb viseletben is megállja a helyét. Vagy mégse?



Szerintem nem jó. A fehér díszzsebkendő ellenben egy fehér inggel jól passzol.



Lehet, hogy az inggel harmonizálás lesz a befutó ötlet? Annyiban biztosan nem, hogy akkor fehér inghez csak fehér díszsebkendőt lehetne hordani. Pedig a fehér ingnek pont az a lényege, hogy sok minden passzol hozzá, olyan, mint egy üres festővászon, amin kiélhetjük a kreativitásunkat.


Jöhet egy barnás szín? De van benne egy kis kék minta, lehet ez menti meg az összeállítást.



De a barna önmagában nem egy Jolly Joker.



Pedig ennek a zsebkendőnek is megvan a maga haszna. Lezserebb öltözetekhez kimondottan szeretem. Itt a fekete garbó és a szürke zakó mellett egy kis színt visz az összeállításba.



Egy rózsaszínt is kipróbálok. Csak azért, mert sok férfitársam idegenkedik ettől a színtől. Nem kell. De ide nem lesz jó.



Miközben van olyan öltözetem, ahova passzol ez a díszzsebkendő. Íme egy példa a szürkék és feketét feldobására (mondjuk az ing mintájában van egy kis rózsaszín).



Végül legyen egy piros alapon, arany színű mintával rendelkező díszzsebkendő.



Szerintem lehet három színt is összeegyeztetni. Legalábbis nekem bejön ez a sárga ing, kék nyakkendő (és kék klubzakó) kombináció piros díszzsebkendővel.



Remélem egy kicsit sikerült bemutatnom milyen lehetőségek rejlenek a díszzsebkendőben.


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Forróság és a klasszikus férfiöltözet

Forróság és a klasszikus férfiöltözet Agyzsibbasztó hőség van, így kell írni erről és arról, mit is tud kezdeni vele a klasszikus férfiviselet. Előre bocsátom, hogy a nyári forrósággal nem sokat. A problémát a következő kép mutatja. Íme jómagam, 2023. júliusában egy vizsga előtt. Lehet, hogy az épületen belül viselhető volt a hőmérséklet, de kint túlságosan meleg volt, amire az emberi test hőleadással válaszol. A hőleadás izzadással érhető el, aminek ez az eredménye. Ezt a kinézetet több okból is szeretnénk elkerülni. Az izzadságfoltos ruha nem szép. Magára az izzadás felszívására amúgy az alsótrikók (nem atléták!) jó megoldások, de nem ebben a hőségben, amikor legszívesebben a saját bőrünket is a fogason hagynánk. Az átöltözés a munkába való megérkezéskor is működhet, csak nálunk rezsicsökkentés okán nem volt meleg víz egy évig. És persze ott van még a megoldás, hogy a klimatizált otthonunk garázsában az emígyen fel nem forrósodott autónkba szállunk, feltekerjük a klímát, hogy ink

Black tie - minden, amit tudni kell róla

A black tie egy öltözet előírás, ami a félformális / informális megnevezéssel is jelölnek. Legtöbbünk számára ez megtévesztő, hiszen ez az az öltözködési előírás, ami a legformálisabb, amit valaha viselünk. A formális a zsakett (nappal) vagy a frakk (este) lenne. Remélem a kedves olvasónak lesz lehetősége olyan eseményre mennie, ahol black tie előírás van (én borzalmasan sajnálom, de valahogy a természettudósokat ez elkerüli). A következőkben bemutatom a sok apróságot, amitől egy öltözet megfelel a black tie-nak. Valamint felhívom a figyelmet a buktatókra, amelyek elronthatják a kinézetet. Lehet, hogy ma már kevesen ismerik az előírásokat, de ha már pénz adunk ki egy szmokingért, akkor az tényleg legyen az és nem annak kinéző valami. Sajnos nagyon sok ilyen van a piacon, mert a ruhagyáraknak egyszerűbb a meglevő öltönyeiken egy kicsit módosítani, hogy azt szmokingként adják el. A black tie a nevéből eredően alapvetően fekete és fehér színekkel operál. A legtöbb ruhadarab fekete, ki

Miért hordanak egyre kevesebben klasszikus férfiöltözetet?

A címadás is direkt problémás. „Klasszikus”-nak művészetben az ókori görögre vagy rómaira hajazó, abból ihletet merítő művészeti alkotásokat (beleértve épületeket is) nevezzük. Azaz valami régi. Öltözködésben messze nem megyünk ennyire vissza, nem tógában járunk, sőt már a XIX. század ruháinak a jelentős része is maskarának tűnne, ha felvenném az utcára. A házak és szobrok lassabban változnak, mint az öltözködés. Szinte minden férfidivattal, férfiöltözködéssel foglalkozó gyakran visszatér ahhoz a kérdéshez, hogy a szívünknek oly fontos öltözködési szokások, ruhadarabok miért kopnak ki a világból, miért követik oly kevesen előírásait? A megfejtések sokrétűek. Nálunk szokás a szocializmus időszakát okolni érte, bár Nagyapámon mindig öltönyt láttam és aktív, felnőttkora alapvetően erre az időszakra esett. Bányamérnök volt. Minden nap lement a tárnákba megnézni az érckitermelést. Csodálatos, saját maga által csiszolt köves mandzsettagombokat örököltem tőle. Nem rendszerek és ideológ