Ugrás a fő tartalomra

Lehet-e kerek nyakú pólót húzni ing alá?

Egy a magyar férfiöltözködés szkénában elég ismert személy könyvében a stílus főbűnök közül az első számú így szól: “Kerek nyakú póló az ing alatt

A magyarázat pedig hosszan értekezik arról, hogy miért ne vegyünk műanyag inget és akkor nem zavar az érintése a bőrünkön, s nem is kell pólót húznunk az ingünk alá. Bár maga a “stílusbűn” tényleg létezik, de messze nem az a probléma, hogy olcsó inget hordanánk. Sajnos az olasz öltözködést túlságason kedvelő személynek szinte mindenről az jut eszébe, hogy a stílus a drága cuccokat jelenti, és az szerényebb anyagi lehetőségekkel rendelkezők eleve nem lehetnek stílusosak. A pénz azonban önmagában nem tesz stílusossá senkit. A tudás segít egy kicsit. A “stílusbűnök” is megérthetőek, ha elmagyarázzák őket. Ezt próbálom itt megtenni.


“Ing alá nem veszünk kerek nyakú pólót, ha nem hordunk nyakkendőt”


Ez lenne a pontos kijelentés. Valami oknál fogva, amit nem állítom, hogy teljes mértékben értek, a stílusguruk szerint az a látvány, hogy a kigombolt ing alól kikacsint a póló, nem szép. Ezt mutatom be az alábbi képen:



Amennyiben nem hordunk nyakkendőt, úgy legalább az ing legfelső gombját kigombolva hagyjuk. Én a sokkal több gomb kigombolása ellen vagyok, de hát valakinek vagy bejön a mellszőr villantás vagy sem. Nyakkendő viselése mellett viszont teljesen láthatatlan, hogy van-e rajtunk póló vagy sem. Íme a demonstráció:



A kijelentés másik része a kerek nyakú pólóról szól, azaz a nem kerek nyakú póló, egészen pontosan a V-nyakú póló megengedett. A V-nyakú pólónak pont az az értelme, hogy a kigombolt felső inggomb által szabadon hagyott nyakat nem fedi, és így a póló nem villan ki. Az alábbi képen ilyen póló van az ingem alatt (és azt is megmutatom, hogy tényleg van póló az ing alatt):




Ne menjünk el szó nélkül a mellett sem, hogy miért is viselünk pólót az ing alatt. Egyrészt régen az ing tényleg alsóneműnek számított. Azaz ez érintette a testünket, minden, amit fölé vettünk, öltöztetett. Egy öltönyös megjelenlés mellett az ingből nagyon kevés látszik. Az ing viszont már nem alsónemű. Sokaknak féltett és szeretett ruhadarabja, amit esetleg óvna. Például a dezodoroktól, izzadásgátlóktól. Ezek foltot tudnak hagyni az ingen, tönkre téve azt. Foltot nem csak a testünkre helyezett kemikáliák, hanem az izzadságunk is hagy. Melegben az izzadásra hajlamosak bizony olyan csatakosan tudnak kinézni, mint én ezen a képen (a hőség egyéb problémáiról itt írok):



A póló ettől is véd. No nem a nyári hőségben, mert akkor túl meleg, de általában az átizaddástól. A pamut póló jó nedvszívó (igen, a póló is legyen természetes anyagból, tényleg nem jó műszálat hordani közvetlenül a testünkön) és megakadályozhatja a nem túl szép foltokat, amit az izzadó test hagy az ingen.


A póló harmadik funkciója a melegítés. Így a hidegebb időszak beálltával kellenek újabb rétegek a testünk és a külvilág hidege közé. Lehetne természetesen az ing fölé és a zakó alá mellényt húzni, de amennyiben valamiért azt nem szeretjük (vagy nincs jó mellényünk), akkor az ing alatti póló is tud melegíteni. Én az ősz és tavasz hűsebb időszakában póló+ing+zakó kombinációt hordok. Ez elég is. Legfeljebb egy sálat húzok. A kabátot tényleg 0℃ környékén veszem elő.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Forróság és a klasszikus férfiöltözet

Forróság és a klasszikus férfiöltözet Agyzsibbasztó hőség van, így kell írni erről és arról, mit is tud kezdeni vele a klasszikus férfiviselet. Előre bocsátom, hogy a nyári forrósággal nem sokat. A problémát a következő kép mutatja. Íme jómagam, 2023. júliusában egy vizsga előtt. Lehet, hogy az épületen belül viselhető volt a hőmérséklet, de kint túlságosan meleg volt, amire az emberi test hőleadással válaszol. A hőleadás izzadással érhető el, aminek ez az eredménye. Ezt a kinézetet több okból is szeretnénk elkerülni. Az izzadságfoltos ruha nem szép. Magára az izzadás felszívására amúgy az alsótrikók (nem atléták!) jó megoldások, de nem ebben a hőségben, amikor legszívesebben a saját bőrünket is a fogason hagynánk. Az átöltözés a munkába való megérkezéskor is működhet, csak nálunk rezsicsökkentés okán nem volt meleg víz egy évig. És persze ott van még a megoldás, hogy a klimatizált otthonunk garázsában az emígyen fel nem forrósodott autónkba szállunk, feltekerjük a klímát, hogy ink...

Hogyan (ne) válasszunk öltönyt szalagavatóra!

A szalagavatóra / érettségi vásárolt öltöny sok fiatalember életében az első. A következőkben összeszedem, hogy szerintem hogyan érdemes kiválasztani a megfelelő darabot (és hogyan nem). Ez az első öltönyöd, és nem az utolsó. Ha minden jól megy, akkor sok fogja még követni! A feketén kívül is van szín! A kékek, szürkék és barnák is maradjanak a látókörödben. A sima, egyszínű öltöny a legformálisabb. De lehet, hogy a te jellemedhez egy mintás öltöny illik! Az öltöny legyen mérethelyes! Csak egy jó méretű ruha fog jól állni rajtad. A szűkben feszengsz, a túl bő pedig lóg rajtad. A megvásárlás az első lépés, utána irány a szabó Hordani kell az öltönyt, hogy hozzászokj! Érintett vagyok. Nagyobb fiam most fog érettségizni. Szerencsére ismerek pár boltot és tudtam, hogy az alakjára (nem olyan, mint az apjáé) hol fogok szép öltöny találni ( kösz Geri! ) Ha Te Kedves Olvasó akár érettségizőként, akár szülőként (nagyszülőként), akár mert életed szerelme éppen érettségizik, olvasod ...