Egy a magyar férfiöltözködés szkénában elég ismert személy könyvében a stílus főbűnök közül az első számú így szól: “Kerek nyakú póló az ing alatt”
A magyarázat pedig hosszan értekezik arról, hogy miért ne vegyünk műanyag inget és akkor nem zavar az érintése a bőrünkön, s nem is kell pólót húznunk az ingünk alá. Bár maga a “stílusbűn” tényleg létezik, de messze nem az a probléma, hogy olcsó inget hordanánk. Sajnos az olasz öltözködést túlságason kedvelő személynek szinte mindenről az jut eszébe, hogy a stílus a drága cuccokat jelenti, és az szerényebb anyagi lehetőségekkel rendelkezők eleve nem lehetnek stílusosak. A pénz azonban önmagában nem tesz stílusossá senkit. A tudás segít egy kicsit. A “stílusbűnök” is megérthetőek, ha elmagyarázzák őket. Ezt próbálom itt megtenni.
“Ing alá nem veszünk kerek nyakú pólót, ha nem hordunk nyakkendőt”
Ez lenne a pontos kijelentés. Valami oknál fogva, amit nem állítom, hogy teljes mértékben értek, a stílusguruk szerint az a látvány, hogy a kigombolt ing alól kikacsint a póló, nem szép. Ezt mutatom be az alábbi képen:
Amennyiben nem hordunk nyakkendőt, úgy legalább az ing legfelső gombját kigombolva hagyjuk. Én a sokkal több gomb kigombolása ellen vagyok, de hát valakinek vagy bejön a mellszőr villantás vagy sem. Nyakkendő viselése mellett viszont teljesen láthatatlan, hogy van-e rajtunk póló vagy sem. Íme a demonstráció:
A kijelentés másik része a kerek nyakú pólóról szól, azaz a nem kerek nyakú póló, egészen pontosan a V-nyakú póló megengedett. A V-nyakú pólónak pont az az értelme, hogy a kigombolt felső inggomb által szabadon hagyott nyakat nem fedi, és így a póló nem villan ki. Az alábbi képen ilyen póló van az ingem alatt (és azt is megmutatom, hogy tényleg van póló az ing alatt):
Ne menjünk el szó nélkül a mellett sem, hogy miért is viselünk pólót az ing alatt. Egyrészt régen az ing tényleg alsóneműnek számított. Azaz ez érintette a testünket, minden, amit fölé vettünk, öltöztetett. Egy öltönyös megjelenlés mellett az ingből nagyon kevés látszik. Az ing viszont már nem alsónemű. Sokaknak féltett és szeretett ruhadarabja, amit esetleg óvna. Például a dezodoroktól, izzadásgátlóktól. Ezek foltot tudnak hagyni az ingen, tönkre téve azt. Foltot nem csak a testünkre helyezett kemikáliák, hanem az izzadságunk is hagy. Melegben az izzadásra hajlamosak bizony olyan csatakosan tudnak kinézni, mint én ezen a képen (a hőség egyéb problémáiról itt írok):
A póló ettől is véd. No nem a nyári hőségben, mert akkor túl meleg, de általában az átizaddástól. A pamut póló jó nedvszívó (igen, a póló is legyen természetes anyagból, tényleg nem jó műszálat hordani közvetlenül a testünkön) és megakadályozhatja a nem túl szép foltokat, amit az izzadó test hagy az ingen.
A póló harmadik funkciója a melegítés. Így a hidegebb időszak beálltával kellenek újabb rétegek a testünk és a külvilág hidege közé. Lehetne természetesen az ing fölé és a zakó alá mellényt húzni, de amennyiben valamiért azt nem szeretjük (vagy nincs jó mellényünk), akkor az ing alatti póló is tud melegíteni. Én az ősz és tavasz hűsebb időszakában póló+ing+zakó kombinációt hordok. Ez elég is. Legfeljebb egy sálat húzok. A kabátot tényleg 0℃ környékén veszem elő.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése