Ugrás a fő tartalomra

Két legfontosabb stílusszabály, amit eltitkoltak előled

Kezdjük azzal, hogy nem titkolt el senki semmit. A címek, amelyeket sok stílusbejegyzés vagy stílusvideó kap arról szólnak, hogy klikkelj rájuk. És persze jobban érdekel valami, amit el akarnak titkolni, mint "még két újabb stílusszabály, amit már biztos olvastál, de én is elmondom"? De most már itt vagy, így elárulom a két szabályt, ami – szerintem – a legfontosabb és, amelyek messze nem olyan hangsúlyosan szerepelnek a stíluskalauzokban mint kéne.


1. Olyat hordj, amiben jól és magabiztosnak érzed magad!

Ez a legfontosabb. Magabiztosan kell hordanod az adott ruhát. Ez nem egyszerűen fizikai kényelem (mackónál kényelmesebb viselet kevés van), hanem az, hogy te magad hogyan érzed magad az adott ruhában. Ha kényelmetlen mert szokatlan számodra, akkor az nem jó (de ugye szokható). Ha úgy érzed, hogy hülyén nézel ki benne, akkor az úgy is van. Ezt fogod sugározni magadról, akkor is, ha amúgy semmi gond nincs az öltözékeddel.


Nekem is megvan, ami beletartozik a komfortzónámba és, ami ezen kívül van. Például a csokornyakkendő nekem nem jön be. Egyelőre nem gondolom, hogy hordanom kéne. Továbbá nem szeretem a barna öltözetet, sem öltönyben, sem cipőben. De a kedvenc "mackófelsőm" barna, de az egy teljesen más kérdéskör. Futás közben nagyon jól érzem magam benne (nem úgy mint a futóruhában), de nem állnék ki benne előadni.


2. Csak olyan helyről fogadj el stílustanácsot, ami neked szól!

Nem minden stílustanács szól nekem? – kérdezheted. Nem. Lesznek olyanok, amelyek olyan ruhák viselését írják elő, amelyben nem érzed jól magadat. Azok a tanácsok számodra értéktelenek. Először is döntsd el, hogy az illető olyan eseménnyel / élethelyzettel kapcsolatban ad tanácsot, amire éppen öltözködni szeretnél? Másodszor: tetszik, amit látsz?


Öltözködési tanácsot nagyon sok okból kereshet az ember fia és lánya. Nem csak divatból! Sokkal korábban kerestem írásokat a hideg időben futáshoz szükséges megfelelő öltözetről, mint a megfelelő zakó és nyakkendő kombinációkról. Mert kimentem kocogni, de elkezdtem fázni és megoldást kerestem erre. És az egyik megoldás az, hogy télen nem ajánlják a hosszabb futásokat.


De ha végighallgatod/olvasod a black tie dress code mindenféle szabályát, az nagyon keveset fog neked arról mondani, hogy hogyan jelenj meg nyáron a munkahelyeden. Ahogy a nyári öltözködési tanácsok sem lesznek télen mérvadóak. Most szememre vethetitek, hogy triviális, hogy ha farmeres ruházatot akarsz magadnak, akkor nem a szmokingviselés rejtelmeit fogod kutatni. De mi van azokkal a tanácsokkal, amelyek úgy tűnnek, hogy neked szólnak, de a felénél érzed, hogy valami nincs rendben? Mert nem neked szól.

Az öltözködés inkább művészet, mint tudomány. Lesznek kinézetek, amelyek neked nem jönnek be és csak azért ne próbálj meg úgy öltözni, mert egy bennfentesnek tűnő személy azt propagálja.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Forróság és a klasszikus férfiöltözet

Forróság és a klasszikus férfiöltözet Agyzsibbasztó hőség van, így kell írni erről és arról, mit is tud kezdeni vele a klasszikus férfiviselet. Előre bocsátom, hogy a nyári forrósággal nem sokat. A problémát a következő kép mutatja. Íme jómagam, 2023. júliusában egy vizsga előtt. Lehet, hogy az épületen belül viselhető volt a hőmérséklet, de kint túlságosan meleg volt, amire az emberi test hőleadással válaszol. A hőleadás izzadással érhető el, aminek ez az eredménye. Ezt a kinézetet több okból is szeretnénk elkerülni. Az izzadságfoltos ruha nem szép. Magára az izzadás felszívására amúgy az alsótrikók (nem atléták!) jó megoldások, de nem ebben a hőségben, amikor legszívesebben a saját bőrünket is a fogason hagynánk. Az átöltözés a munkába való megérkezéskor is működhet, csak nálunk rezsicsökkentés okán nem volt meleg víz egy évig. És persze ott van még a megoldás, hogy a klimatizált otthonunk garázsában az emígyen fel nem forrósodott autónkba szállunk, feltekerjük a klímát, hogy ink

Black tie - minden, amit tudni kell róla

A black tie egy öltözet előírás, ami a félformális / informális megnevezéssel is jelölnek. Legtöbbünk számára ez megtévesztő, hiszen ez az az öltözködési előírás, ami a legformálisabb, amit valaha viselünk. A formális a zsakett (nappal) vagy a frakk (este) lenne. Remélem a kedves olvasónak lesz lehetősége olyan eseményre mennie, ahol black tie előírás van (én borzalmasan sajnálom, de valahogy a természettudósokat ez elkerüli). A következőkben bemutatom a sok apróságot, amitől egy öltözet megfelel a black tie-nak. Valamint felhívom a figyelmet a buktatókra, amelyek elronthatják a kinézetet. Lehet, hogy ma már kevesen ismerik az előírásokat, de ha már pénz adunk ki egy szmokingért, akkor az tényleg legyen az és nem annak kinéző valami. Sajnos nagyon sok ilyen van a piacon, mert a ruhagyáraknak egyszerűbb a meglevő öltönyeiken egy kicsit módosítani, hogy azt szmokingként adják el. A black tie a nevéből eredően alapvetően fekete és fehér színekkel operál. A legtöbb ruhadarab fekete, ki

Miért hordanak egyre kevesebben klasszikus férfiöltözetet?

A címadás is direkt problémás. „Klasszikus”-nak művészetben az ókori görögre vagy rómaira hajazó, abból ihletet merítő művészeti alkotásokat (beleértve épületeket is) nevezzük. Azaz valami régi. Öltözködésben messze nem megyünk ennyire vissza, nem tógában járunk, sőt már a XIX. század ruháinak a jelentős része is maskarának tűnne, ha felvenném az utcára. A házak és szobrok lassabban változnak, mint az öltözködés. Szinte minden férfidivattal, férfiöltözködéssel foglalkozó gyakran visszatér ahhoz a kérdéshez, hogy a szívünknek oly fontos öltözködési szokások, ruhadarabok miért kopnak ki a világból, miért követik oly kevesen előírásait? A megfejtések sokrétűek. Nálunk szokás a szocializmus időszakát okolni érte, bár Nagyapámon mindig öltönyt láttam és aktív, felnőttkora alapvetően erre az időszakra esett. Bányamérnök volt. Minden nap lement a tárnákba megnézni az érckitermelést. Csodálatos, saját maga által csiszolt köves mandzsettagombokat örököltem tőle. Nem rendszerek és ideológ